هات تپ در خطوط لوله گاز علی الخصوص خطوط لوله انتقال گاز جزو فرایندهایی است  که شرکت پیشگام صنعت ابزار طی سالیان اخیر بارها و بارها به انجام رسانده است. عملیات انشعاب گرم هات تپ روی خطوط لوله گاز همچون هات تپ روی سایر خطوط انجام می شود و تجهیزات مورد نیاز برای آن نیاز دقیقاً مشابه با تجهیزاتی خواهد بود که در عملیات های انشعاب گیری روی سایر خطوط انجام می شود.

اما سیال گاز دارای برخی ویژگی های منحصر به فرد است که آن را از سایر سیالات جدا می کند و باعث می شود در انتخاب اتصالات کمی بیشتر دقت و احتیاط شود. اولا از آن جا که ذرات سیال گاز دارای فواصل زیاد از هم بوده و میزان برخورد مولکول ها در آن کم می باشد میزان فراریت و سیالیت این ماده بسیار بالاتر از سایر سیالات است و دوام همین فراریت عاملی می شود که این سیال را در مقایسه با سایر سیالات بیشتر مستعد نشتی و نفوذ در محیط ها کند. کوچک ترین ایراد در برش گرم لوله و پیدا شدن کوچک ترین مجرای نفوذ سیال به بیرون می تواند به نشتی این سیال بیانجامد. سبک بودن این سیال نیز بر امر کمک می کند و بنابراین حین هات تپ می بایست به این نکات توجه داشت.

مملو بودن فضای درون لوله از سیال گاز امری بدیهی است. هر چه فشار سیال و میزان جریان آن پایین باشد، باز هم با توجه به ماهیت فرار این سیال گاز در تمام فضای درونی لوله منتشر می شود، در حالی که سیالات مایع نظیر نفت و آب و... فاقد این ویژگی هستند. چه بسا در صورتی که میزان ورودی نفت به درون لوله کم باشد کل فضا اشغال نشود و بخشی از بالای لوله خالی از سیال بماند. در این حالت احتمال نشتی سیال از جداره بالای لوله وجود نخواهد داشت چرا که آن بخش لوله تماسی با نفت ندارد. اما سیال گاز با فشار محدود نیز در کل فضای لوله منتشر می شود و از این حیث هر نوع عملیات هات تپ حتی اگر به صورت عمودی و از بالا به پایین انجام شود نیز باید تمام و کمال آب بندی شده باشد تا از بروز کمترین میزان نشتی حین و پس از کار گرم نیز ممانعت شود.

از این رو و با توجه به ویژگی های ذکر شده برای سیال گاز، معمولاً از ولو توپی یا بال ولو ball valve برای انجام عملیات هات تپ استفاده می شود. با استفاده از بال ولوها آب بندی به قدرت مندترین شکل ممکن انجام میشود و سیال گاز با تمام نفوذپذیری اش امکان نفوذ در مجاری این ولو را ندارد، مگر آن که تست فشار ولو پیش از نصب انجام نشده باشد و ولو دارای ایراد فنی باشد.

هات تپ لوله گاز با توجه به سیالیت بالای فرایند می بایست با بیشترین دقت و حساسیت لازم انجام شود. علاوه بر استفاده از ولوهای توپی، استفاده از اتصال اسپلیت تی به جای سایر اتصالات نیز توصیه می شود. البته در صورتی که سایز انشعاب کوچک باشد هات تپ لوله گاز روی سدل نیپل و چه بسا ولدولت نیز شدنی باشد اما اگر عملیات در سایزهای متوسط و بزرگ انجام می شود می بایست حتما از اتصال اسپلیت تی استفاده اکرد. هات تپ لوله گاز یک فرایند حساس با ضریب ایمنی پایین در مقایسه با عملیات هایی نظیر هات تپ لوله نفت و آب و ... می باشد و از همین رو مجری هات تپ باید دقت داشته باشد هیچ منفذی میان اتصالات و تجهیزات وجود نداشته باشد. نصب ولو روی اتصال باید کاملاً دقیق بوده و از بهترین گسکت ها برای اتصال استفاده شود. همچنین حین جاگذاری دستگاه هات تپ روی ولو نیز باید دقت های ویژه را به خرج داد، علی الخصوص زمانی که عملیات در راستای افقی یا عمودی از پایین به بالا انجام می شود.

در هات تپ لوله گاز معمولاً میزان پیشروی در مقایسه با سایر عملیات ها کمی بیشتر می شود چرا که میزان دور آزاد چرخیدن شفت در این عملیات ها بیشتر است. دلیل آن نیز استفاده از ولوهای توپی می باشد که دارای ارتفاع بوده و پیشروی بیشتری را برای رسیدن به سطح لوله طلب می کنند. بنابراین می بایست در خصوص حداکثر میزان پیشروی دستگاه هات تپ که برای انجام عملیات پیش بینی شده است تدابیر لازم سنجیده شده باشد. عمولاً در عملیات هایی که از ولوهای توپی استفاده می شود و از طرفی دیگر از اتصالات سدل نیپل یا اسپلیت تی بلند نیز بهره گرفته می شود، ممکن است با ایراداتی نظیر کوتاه بودن شفت دستگاه هات تپ برای پیشروی به حد مورد نیاز مواجه شویم. در این شرایط کاری از دست مجری هات تپ لوله بر نمی آید و چاره ای جز متوقف کردن فعالیت و انجام اصلاحات لازم روی دستگاه هات تپ، یا جایگزین کردن آن با یک دستگاه دارای شفت بلندتر نیست. بنابراین پیش از انجام عملیات هات تپ لوله گاز می بایست محاسبات لازم در این خصوص صورت گیرد. ابتدا باید حداقل میزان پیشروی لازم برای برش کامل لوله و انشعاب گیری به صورت تمام و کمال محاسبه شود و بر اساس آن دستگاه مناسب برای انجام هات تپ لوله گاز برگزیده شود.

پیش بینی نکات ایمنی  بهداشت نیز از جمله اصول هر عملیاتی از جمله عملیات هات تپ لوله گاز است و از این رو توصیه می شود پیش از آغاز عملیات تدابیر لازم در خصوص تعبیه راه های فرار اضطراری، استقرار آمبولانس و ماشین آتش نشانی و تجهیز محل انجام کار گرم به تجهیزات ایمنی فراهم شود تا در این خصوص کمترین خسارات جانی و مالی احتمالی به مجموعه وارد شود. 

شرکت های خطوط انتقال گاز، و شرکت های گاز استانی به وفور به عملیات انشعاب گیری گرم هات تپ نیاز دارند. علی الخصوص در مناطق شهری و بین شهری به جهت طرح های توسعه مستمر به طور متنواب به این نوع عملیات احتیاج پیدا می شود. از سوی دیگر خطوط لوله گاز درون شهری در مقایسه با واحدهایی نظیر پالایشگاه ها و پتروشیمی ها بیشتر در معرض آسیب هستند. ترددها، خاک برداری و خاک ریزی غیر اصولی، عدم آشنایی استفاده کنندگان از خدمات گاز با نکات ایمنی و از این دست موارد خطوط لوله گاز درون شهری را بیشتر در معرض خطراتی نظیر بروز نشتی، گرفتگی، انفجار، ترک خوردگی و شکستگی خطوط لوله و غیره مواجه می کند. از این رو عملیات هات تپ بخشی جدایی ناپذیر از فرایندهای جاری شرکت های گاز استان هاست. بیشترین حجم نیاز این واحدها به عملیات هات تپ مربوط به خطوط توسعه می شود که طبیعتاً نیازمند عملیات انشعاب گیری گرم است.

پیش از این واحدهای گازی مربوطه اغلب نیازهای خود را از طریق انشعاب گیری با روش سنتی رفع می کردند اما امروزه این امر قابل توجیه نیست. از سوی دیگر سیاست گزاری های اخیر این دسته واحدها بله برون سپاری فرایندهای ویژه و تخصصی، پیمانکاران اجرایی عملیات هات تپ را بیش از پیش فعال کرده است. برای مثال بزرگ ترین واحد گاز استانی کشور، یعنی شرکت گاز استان تهران عملیات های انشعاب گیری خود را برون سپاری کرده است و شرکت پیشگام صنعت ابزار حدود 10 سال است که به صورت انحصاری تمامی فرایندهای هات تپ این شرکت را به انجام می رساند. تجربه بالا، سوابق مثبت و سیستم برنامه ریزی دقیق مجموعه پیشگام صنعت ابزار نظر مساعد متولیان امور گاز استان تهران را جلب کرده و از این رو همکاری مذکور طی سالیان متمادی اخیر بی وقفه ادامه داشته است. شرکت پیشگام صنعت ابزار نیز با به کار گیری یک تیم مشخص برای انجام هات تپ روی خطوط لوله گاز استان تهران حسن نیت خود و نیز اهمیتی که برای خدمت رسانی به این منطقه قایل است را اثبات کرده است.