هات تپ خطوط لوله گاز از جمله پروژه های رایج در سرویس خدمات خطوط لوله گاز محسوب می شود. عملیات های انشعاب گیری به روش گرم یا هات تپ روی خطوط لوله گاز به این جهت در مقایسه با سایر سیالات رونق و تروج بیشتری دارند که شرکت های خطوط انتاقال، و علی الخصوص شرکت های توزیع خطوط به طور مستمر با انشعاب گیری و انتقال جریان سیال به مناطق جدید سر و کار پیدا می کنند و از ان جا که امکان قطعی جریان سیال برای آن ها وجود ندارد به سراغ عملیات هات تپ می ایند. همین امر بسیاری از آن ها را متقاعد کرده ست که ضمن یادگیری فرایند هات تپ خود نیازهایشان را برآورده سازند اما اصل اساسی برون سپاری خدمات و سرویس ها که امروز یکی از رویه های مثمر ثمر و پر بازده در واحدهای دولتی کشور می باشد آن ها را متقاعد ساخته است که از خدمات شرکت های پیمانکاری در زمینه عملیات هات تپ استفاده کنند.

البته این بدان معنا نیست که هات تپ خطوط لوله گاز فقط در واحدهای انتقال یا شرکت های گاز مورد استفاده قرار می گیرند. پالایشگاه ها از مهم ترین منابع استفاده از سرویس های عملیات هات تپ روی خطوط لوله گاز محسوب می شوند. عملیات هات تپ روی خط لوله گاز از این حیث که روی سیالی با میزان جریان بالا انجام می شود دارای دشواری هایی نسبت به سایر عملیات های انشعاب گرم محسوب می شود. گاز یک سیال فرار و درصد بروز نشتی در آن بسیار بالاست. بنابراین آب بندی و نشتی گیری در هات تپ لوله گاز باید بسیار دقیق و قوی صورت بگیرد. حتما پیش از انجام عملیات باید روی دستگاه hot tap و اتصالات تست فشار صورت بگیرد. تست فشار پنوماتیکی در این مورد می تواند راهگشا باشد اما تست هیدرواستاتیک هم پاسخگوی نیاز عملیاتی خواهد بود.

از سوی دیگر هر چه فشار سیال گاز بیشتر باشد در سرد شدن خطوط جوش تسریع خواهد شد و از این رو خط جوش مطمئن تر خواهد بود. گرچه تصادم حرارت ناشی از جوشکاری با گاز بسیار خطرناک است اما از سوی دیگر فرار بودن گاز مزیتی برای جوشکاری محسوب می شود زیر حرارت را زودتر دفع می کند. باید توجه داشت در صورت دمای پایین هر سیالی امکان بروز خرابی و آسیب روی خط جوش بیشتر خواهد بود، چرا که فرصت سرد شدن تدریجی خط جوش برای اتصال انشعاب لوله گرم را خواهد گرفت و در این خصوص نیز تدابیر مهندسی باید اندیشیده شود.

یکی دیگر از مزایای هات تپ لوله گاز این است که این سیال در لوله شناور می شود و بنابراین زمانی که خط کم فشار حاوی میزان سیال پایین است باز هم کل لوله مملو از سیال ولو با فشار پایین خواهد بود. یکی از مشکلاتی که هات تپ روی خطوط لوله کم فشار و کم سیال آب و نفت و بنزین و... دارد این است که به دلیل کمبود سیال ممکن است بخشی از لوله که هات تپ روی آن انجام می شود خالی از سیال باشد. این بسیار خطرناک است زیرا حرارت ناشی از برشکاری هات تپ دارد به بخشی وارد می شود که در آن سیالی موجود نیست و فقط مواد شیمیایی ساطع شده از سیال در آن شناور هستند. تداخل حرارت ناشی از عملیات هات تپ با این مواد شیمیایی بسیار خطرناک بوده و عملیات را مستعد ایجاد احتراق و اشتعال خواهد کرد.

اما گاز دارای این مزیت نسبی است که به هر میزان فشار و هر حجم از سیال در کل فضای لوله شناور می شود. البته که این امر نیز خطرات خود را دارد زیرا فشار سیال ممکن است بسیار پایین باشد، اما امکان پذیری انجام عملیات هات تپ را موجه تر خواهد کرد. بنابراین با تست فشار واقعی سیال گاز و در چارچوب استانداردها و معیارهای بین المللی در خصوص امکان انجام انشعاب خط لوله به روش گرم روی لوله گاز مطالعات لازم صورت می گیرد و در صورت بروز مشکلات و موانع کوچک، از طریق اتخاذ راهکارهای مهندسی بر آن ها فائق می آییم و عملیات هات تپ را انجام می دهیم. اما اگر سطح مشکلات به قدری بالا که عملیات ناممکن باشد مجری انشعاب گرم موظف است نسبت به توجیه ناپذیر بودن عملیات به لحاظ فنی کارفرما را قانع کند.

شرکت پیشگام صنعت ابزار ده ها عملیات هات تپ روی انواع خطوط لوله گاز در مجتمع های پالایشگاهی و فرآورده های پتروشیمی به انجام رسانده است که همگی آن ها با موفقیت به انجام رسیده اند. اما بزرگ ترین حجم عملیات هات تپ لوله گاز به لحاظ عددی مربوط به پروژه های شرکت گاز استان تهران می باشد که شرکت پیشگام صنعت ابزار در طول سالیان متمادی اخیر به عنوان پیمانکار انحصاری، تمامی آن ها را بر عهده داشته است. این پروژه ها با توجه به حساسیت های بالا و البته قابل توجیه و منطقی کارفرما تماماً با موفقیت به انجام رسیده اند. از آن جا که بسیاری از این پروژه ها در نواحی مسکونی یا نیمه مسکونی و نیمه صنعتی به انجام می رسد بروز هر گونه ایرادی می تواند تبعات خود را داشته باشد. کوچک ترین خطا در هات تپ که منجر به مسدود شدن خط لوله گاز خواهد شد می تواند زندگی روزمره ساکنین منطقه یا واحدهای صنعتی مرتبط به آن را دچار چالش کند. از ان مهم تر بی توجهی به فاکتورها و شاخص های ایمنی تبعات سنگین تری خواهند داشت و می توانند سلامت روانی، فیزیکی و حتی جانی شهروندان را به مخاطره بیاندازند. از این رو عملیات های هات تپ لوله گاز متعلق به شرکت گاز استان تهران با بیشترین ضریب ایمنی و امنیت فنی انجام می شوند. گرچه اغلب این فرایندها در سایزهای کوچک انجام می شوند و ظاهراً ساده می نمایند اما حساسیت های انسانی و زیست محیطی شان ما را به اتخاذ تدابیر فنی و ایمنی جهت تحویل بهترین خروجی به کارفرمای محترم متقاعد ساخته است. اکنون و پس از سال ها همکاری و تشریک مساعی با کارفرمای محترم، ضمن این که رضایت ایشان از خاطر عملیات های هات تپ لوله گاز شرکت پیشگام صنعت ابزار جلب شده است، زمین ههای همکاری دراز آهنگ در آینده نیز فراهم گردیده است و ما می کوشیم با ابداع روش ها و راهکارهای مطمئن تر و ایمن تر خدماتی بهتر به ایشان ارائه دهیم.

 

هات تپ- انشعاب گرم- هات تپ لوله گاز