ساخت اسپلیت تی به منظور ایجاد انشعاب های جدید روی خطوط لوله از جمله فرایندهایی است که در طراحی و طرح های توسعه پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی امری رایج است. واحدهای صنعتی که دارای خطوط لوله و سیستم پایپینگ گسترده هستند به منظور تغییر طراحی ها یا توسعه خطوط، یا رفع ایرادات ناشی از طراحی های پیشین گهگاه ناچار می شوند سیستم های خطوط لوله را با تغییراتی جزئی یا عمده اصلاح کنند. در این شرایط می بایست روی خطوط لوله موجود انشعاب هایی گرفته شود تا هدف مذکور میسر شود. برای هر انشعاب نیز دست کم به یک اتصال split tee نیاز است. مجریان عملیات پس از ساخت اسپلیت تی آن  را در محل هدف نصب و جوشکاری می کنند و سپس انشعاب جدید را از مجرای آن ایجاد خواهند کرد.

پس از عملیات جدید خط لوله موجود ممکن است کاملاً مسدود شده و سیال به مجرای انشعابی جدید منتقل شود، و یا نانشعاب جدید نقش ورودی طرح توسعه مجتمع را داشته باشد. در هر صورت ساخت اسپلیت تی فرایندی جدایی ناپذیر در انشعاب گیری از خطوط لوله محسوب می شود و فقط در شرایطی خاص از اتصالاتی غیر از split tee استفاده می شود. برخی از این شرایط را می توان به شرح زیر برشمرد:

  • اسپلیت تی زمانی مفید به فایده خواهد بود که سایز انشعاب نسبت به لوله اصلی بالا باشد. برای مثال اگر قرار است روی یک لوله 36 اینچی انشعاب 2 اینچی زده شود دیگر ساخت اسپلیت و نصب آن به منظور استفاده در انشعاب جدیید فاقد توجیه فنی خواهد بود و به جای آن بهتر است از اصالات ساده تر بهره برد.
  • در زمانی که سایز لوله اصلی کوچک باشد نیز استفاده از اسپلیت تی مقرون به صرفه نمی باشد. در این شرایط نیز ترجیح بر استفاده از اتصالات سبک تر و ساده تر است. برای مثال وقتی قرار است روی یک لوله 4 اینچی انشعاب ایجاد شود باز هم استفاده از split tee مفید نخواهد بود. مگر پان که تیم مهندسی پس از انجام مطالعات کارشناسی به این نتیجه برسد که استفاده از اسپلیت تی ضروری است.
  • زمانی که سایز لوله اصلی خیلی بالا باشد هم از اسپلیت تی استفاده نمی شود چون بزرگ تر شدن سایز لوله به معنای کاهش ضریب مقاومت اسپلیت تی خواهد بود.

اگر از شرایط خاص ذکر شده و مواردی از این دست بگذریم، split tee بهترین اتصال برای انشعاب گیری از خط لوله به شمار می رود و معمولاً هم برنامه ریزی واحدهای پالایشگاهی و نیروگاهی بر استفاده از آن بیشتر تأکید دارد.

برای ساخت اسپلیت تی می بایست ابتدا به ساکن یک سازنده متبحر، کارآزموده و با دانش که در زمینه ساخت این اتصال تجربه و صلاحیت کافی را دارد انتخاب کنیم. مرحله بعد دادن اطلاعات و مشخصات فنی مجموعه خواهد بود. سازنده اسپلیت تی باید بداند که این اتصا قرار است روی خط با چه شرایطی نصب شود؛ سیال آن چیست، فشار سیال چقدر است، لوله از چه جنسی است و چقدر ضخامت دارد، چقدر از عمر لوله و خط به بهره برداری رسبده می گذرد، سیال درون لوله حاوی چه دمایی است... . با جمع آوری و ارسال این دست اطلاعات به سازنده اسپلیت تی مختصاتی کلی از شرایط فنی ساخت برای وی فراهم شده است اما این داده ها کفایت نمی کنند.

باید زمینه های لازم برای بازدید و مراجعه حضوری سازنده اسپلیت تی از سایت و محل انشعاب گیری فراهم شود تا ایشان ضمن بازدید مستقیم خط و محل انجام کار، شرایط واقعی کار را خود نیز محاسبه کنند. ممکن است داده هایی که به عنوان مشخصات فنی به ایشان داده ایم مربوط به شرایط لوله و خط در ادوار گذشته بوده باشد و به مرور زمان مجموعه دچار تغییراتی شده باشد. برای مثال بدون شک لوله در گذر زمان در جداره داخلی خود دچار خوردگی و فرسایش از ناحیه جریان سیال می شو و بدیهی است که با مرور زمان از ضخامت آن کاسته می شود. ممکن است اطلاعاتی که ما در خصوص سیال می دهیم با شرایط واقعی کار متناسب نباشد و بنابراین نیاز به تست و بازرسی زنده باشد. لازم به ذکر است این دست داده ها در طراحی و ساخت اسپلیت تی بسیار مهم و حیاتی هستند و نقص در هر کدام از آن می تواند خروجی نامناسبی برای کار داشته باشد. بنابراین داده های واقعی که توسط خود سازنده اسپلیت تی تهیه می شوند بهترین و معتبرترین مرجع برای طراحی و ساخت اسپلیت تی محسوب می شود.

ساخت اسپلیت تی همچون هر فرایند دیگر در خطوط لوله مستلزم تعامل و همکای پایدار و مستمر طرف های ذینفع می باشد. از این رو سازنده و مشتری می بایست مامور و اقدامات لازم را قدم به قدم با هم هماهنگ گردانند تا هیچ گونه خللی از این جانب بر نتیجه نهایی کار حاصل نشود.

بسته به نوع اتصال و تعداد انشعاب که می بایست از یک خط لوله گرفته شود می توان split tee را به انحاء گوناگون طراحی کرد. برای مثال زمانی که می خواهیم از یک خط لوله دو انشعاب جدید در سایزهای یکسان یا متفاوت انشعاب بگیریم دو راه پیش رو داریم؛ راه اول ساخت دو اسپلیت تی و نصب آن ها روی دو نقطه متفاوت از خط لوله خواهد بود. این روش معمولاً بیشتر توصیه می شود. اما راهی دیگر نیز وجود دارد و آن ساخت یگ اسپلیت تی با دو خروجی انشعابی جدید می باشد. 

چنان که می دانیم معمولاً split tee دارای دو شاخه در دو سر لوله اصلی خواهد بود و یک سر دیگر آن نیز محل ورودی انشعاب جدید خواهد بود که ولو روی آن نصب می شود و سپس خط لوله جدید روی ولو متصل می شود. اما در نوع دوم انشعاب گیری یک split tee دارای دو سر انشعابی می باشد که معمولاً عمود بر هم روی نیپل اتصال ساخته می شوند و  از طریق شان می توان از یک نقطه از خط دو انشعاب با سایزهای دلخواه ایجاد کرد.

شرکت پیشگام صنعت ابزار تجربه ساخت اسپلیت تی از هر دو نوع را داراست؛ گرچه اکثریت قریب به اتفاق اتصالات ساخته شده این شرکت برای انشعاب گیری از نوع اول می باشند اما بر حسب نیاز مشتری ما قادریم اتصال اسپلیت تی بسازیم که دارای دو سر خروجی می باشد. از نمونه فرایندهای ساخت اسپلیت تی از این نوع، پروژه اخیر پیشگام صنعت ابزار در کشور عراق می باشد که یک اتصال با دو سر خروجی به منظور تعبیه دو انشعاب از یک محل ساخته و روی لوله نصب گردید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق وبسایت سؤالات و مطالبات خود را مطرح کنید.

ساخت اسپلیت تی- اسپلیت تی- split tee- اتصال اسپلیت تی