خدمات انشعاب گیری گرم یا هات تپ از جمله سرویس هایی است که شرکت پیشگام صنعت ابزار در اختیار مشتریان محترم در مجتمع های صنعتی نفتی و گازی و پتروشیمی قرار می دهد. خدمات هات تپ به این شرح خواهد بود که در درجه اول سفارش مشتری به همراه داده های فنی دقیق خط و سیال در اختیار مجری عملیات هات تپ قرار می گیرد. داده هایی که از جانب مشتری به منظور هات تپ در اختیار مجری انشعاب گرم قرار می گیرد به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

-        مشخصات لوله: منظور از مشخصات لوله ویژگی های فیزیکی و متالورژیکی لوله است. بدیهی است که عملیات هات تپ در واقع روی لوله انجام می شود و گرجه در این فرایند متغیرهای پرشماری دخیل هستند، اما بخش اصلی فرایند هات تپ مربوطه به برش لوله توسط دستگاه هات تپ می باشد. از این رو داده های لوله بسیار حائز اهمیت اند و باید به دقیق ترین شکل ممکن در اختیار مجری انشعاب گرم قرار داده شوند. اصلی ترین داده های مربوط به مشخصات لوله عبارت از قطر واقعی لوله، ضخامت اسمی و طراحی لوله و حداقل ضخامت لوله است که از طریق تست اولتراسونیک لوله به دست خواهد آمد. مجری hot tap باید بداند که در امتداد لوله، کم ضخامت ترین بخش کدام قسمت است تا ملاحظات لازم در خصوص جوشکاری اسپلیت تی و نیز انجام هات تپ روی آن را در نظر داشته باشد. جنس متریال لوله از دیگر نکات حائز اهمیتی است که باید مد نظر قرار داده شود. تنظیم و آماده سازی دستگاه، و خصوصاً تجهیز کاتر هات تپ تا حد زیادی وابسته به جنس لوله ای خواهد بود که کاتر می بایست آن را ببرد.

-        مشخصات خط انشعابی: کارفرما و مشتری عملیات هات تپ باید مشخصات کاملی از انشعابی که می خواهد به دست آورد در اختیار مجری هات تپ قرار دهد. کارفرما باید مشخص کند که انشعاب مورد نظر او روی خط چه سایزی را خواهد داشت. همچنین متریال خط انشعابی باید برای پیمانکار مشخص باشد تا بتواند درک صحیحی به منظور طراحی و ساخت اسپلیت تی داشته باشد.

-        مشخصات سیال: از دیگر فاکتورهایی که در انجام عملیات هات تپ روی خطوط لوله اهمیت دارد مشخصات فنی و شمیایی سیال است. مهم ترین عامل در این خصوص فشار طراحی و فشار عملیاتی سیال است. باید مشخص شود که سیال درون لوله از چه فشاری در طراحی و در فاز اجرایی و عملیاتی برخوردار است. برای درک تفاوت این دو مورد باید گفت فشار عملیاتی، همان فشار فی الحال موجود است که حین انجام عملیات hottapping نیز خط واجد آن می باشد. اما فشار طراحی، فشاری است که برای خط ترسیم شده است. برای مثال ممکن است فشار خط در حال حاضر 2 بار باشد، اما خط برای فشار 5 بار طراحی شده باشد. در این شرایط اتصالاتی نظیر اسپلیت تی و ولو و سایر موارد باید بر حسب فشار 5 بار ساخته شده یا تهیه شوند.

در خصوص دمای طراحی و دمای عملیاتی نیز شرایط دقیقاً به همین نحو می باشد. ممکن است دمای سیال در زمان انجام هات تپ برای مثال 10 درجه سانتیگراد باشد، اما خط به گونه ای طراحی شده باشد که دماهای بالاتر و پایین تر نیز پوشش داده شده باشند. بنابراین دمای طراحی را نیز باید در نظر گرفت و عملیات را بر اساس آن تنظیم و کنترل کرد.

-        مشخصات فلنج: فلنجی که در اسپلیت تی و به منظور عملیات هات تپ استفاده می شود جزو داده هایی است که از طرف مشتری معرفی خواهد شد. مشتری باید کلاس فشار و ضخامت فلنج را متناسب با شرایط فنی لوله و سیال به مجری انشعاب گرم گزارش دهد در غیر این صورت می بایست بر اساس مذاکرات و توافقات فلنج متناسب با خط و سیال شناسایی شده و از آن استفاده شود.

-        موقعیت عملیات هات تپ: از دیگر فاکتورهای تعیین کننده در نوع انجام انشعاب گیری گرم hot tap موقعیت انجام آن است. این که خدمات هات تپ باید به صورت عمودی یا افقی انجام شود؟ در صورتی که خط لوله به صورت افقی است طبیعتاً عملیات انشعاب گیری به صورت عمودی خواهد بود و اگر لوله عمودی باشد، بدیهی است که هات تپ گیری به صورت افقی خواهد بود.

همچنین این که ارتفاع لوله از سطح زمین چقدر است یکی دیگر از متغیرهای تعیین کننده در نوع هات تپ گیری محسوب می شود. ممکن است لوله در ارتفاع نسبت به سطح زمینا باشد و برای انجام خدمات عملیات hot tap نیاز به داربست بندی یا استفاده از بسکت باشد، ممکن است عملیات در سطح زمین باشد که در این شرایط نیاز به هیچ ابزاری نخواهد بود، و همچنین ممکن است لوله در عمق زمین و در جایی باشد که نیاز به حفاری جهت دسترسی به آن وجود داشته باشد. در این صورت نیز می بایست اقدامات لازم نظیر حفاری و گام های ایمنی برای حفاظت از ناحیه حفاری انجام شود.

پیمانکار هات تپ این اطلاعات را از کارفرما دریافت می کند و سپس اقدامات مطالعاتی لازم جهت امکان سنجی طرح را به انجام خواهد رساند. در این مطالعات مشخص خواهد شد که آیا امکان ارائه خدمات عملیات هات تپ برای مشتری مذکور وجود دارد یا نه. اگر پاسخ مثبت باشد دستورالعمل ها، نقشه ها و روش های اجرایی تدوین شده و به حضور کارفرما ارائه می شود، اگر نیاز به انجام اقدامات پشتیبانی باشد اقدامات مذکور شرح داده خواهد شد و در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت تا برای خدمات هات تپ تأمین شود، و اگر انجام عملیات هات تپ با این شرایط ناممکن بود نیز مراتب به مشتری گزارش داده خواهد شد تا او تصمیمات لازم در این خصوص را برای خود بگیرد.

خدمات عملیات هات تپ، سرویس هایی حساس هستند که اهمال در رصد تمامی متغیرای تعیین کننده آن، ولو جزئی و کوچک، می تواند تبعات سنیگینی به بار بیاورد. مجری عملیات انشعاب گرم باید تمامی این متغیرها را تحت نظر داشته باشد و در مواردی که کارفرما درنگ کرد، او به عنوان مسئول ارائه خدمات هات تپ به کارفرما گوشزد کند تا امور و فرایندها به بهترین و صحیح ترین و کامل ترین شکل ممکن پیش بروند. در غیر این صورت فرایندها دچار اختلال شده و خدمت رسانی با مشکل مواجه خواهد شد.