عملیات انشعاب گرم یا هات تپ خطوط لوله (Hot tap operation) از جمله سرویس های ویژه خطوط لوله است که با توجه به ماهیت فرایندی خود دارای مراتب و مراحل حساسی است. هر یک از فرایندهای مربوط به عملیات هات تپ به سهم خود دارای متغیرهایی است که بیاید بدان ها توجه کرد. ابزارها و تجهیزات، مواد و متریال ها، ابزارهای بازرسی و اندازه گیری، تیم مجرب و مواردی از قبیل پیش نیارهای انجام عملیات هات تپ به نحو مناسب هستند.  

لحاظ کردن تمامی این متغیرها و ابزار و تجهیزات پشتیبانی فرایند بدون شک جز از طریق تجربه عملیاتی حاصل نخواهد شد. این مجری عملیات انشعاب گیری هات تپ است که به پشتوانه تجارب و دانش خود می داند که می بایست از چه تجهیزاتی برای اجرای هات تپ بهره گیرد. ضمن این که به فراخور تغییر در شرایط عملیاتی، تجهیزات و لوازم خاص اجرای هات تپ مشخص مذکور لازم می آیند. نه تنها اجرای هات تپ بلکه هر فرایند صنعتی دیگر به چنین لوازم و ابزاری جهت رسیدن به هدف نیاز دارد. در موارد بسیاری پیش می آید که بی توجهی واحدهای تدارکات و انبار در تأمین تمامی نیازهای پشتیبانی فرایند هات تپ، اپراتورها را حین کار دچار دردسر می کند خصوصاً این که فرایندهایی نظیر انشعاب گرم ماهیت پرتابل داشته و در محلی بیرون از کارگاه ها و اماکنی انجام می شود که تجهیزات مورد نیاز در دسترس سریع قرار ندارند.

از این رو پیش از اعزام تیم اجرایی هات تپ، باید لیستی از تمام متریال ها و ابزارهخای مورد نیاز برای انجام کار تهیه شده و ضمن آماده کردن شان، آن ها را به محل انجام عملیات اعزام کرد، به نحوی که پیش از آغاز کار در آن جا مستقر باشند. مواد و متریال هایی که به منظور پشتیبانی هات تپ می بایست مورد استفاده قرار گیرند را می توان به طور کلی به شرح زیر خلاصه کرد:

تأسیسات: اجرای هات تپ طبیعتاً به منابع انرژی جهت تغدیه دستگاه نیاز دارد. خصوصا اگر کار در تاریکی و شب نیز انجام می شود عملیات نیازمند نور رسانی خواهد بود. اگر عملیات در محیط های آلوده به مواد شیمیایی خطر زا انجام می شود کار گذاری سیستم های تهویه محیطی جزو ضرورت ها والزامات کار محسوب خواهد شد. بدیهی است که تمامی این نیازها مستلزم فراهم آوردن تأسیسات لازم است. دستگاه هات تپ از طریق موتور هیدرولیکی یا پنوماتیکی کار می کند که محرک آن جریان الکتریسیته است. بنابراین برق باید حتما در محل وجود داشته باشد. در اماکنی که دسترسی وجود ندارد و در بیابان ها باید از ژنراتور استفاده شود تا برق به موتور تغذیه دستگاه هات تپ برسد. برق برای نور رسانی و سایر فرایندها نیز مورد نیاز است و بر این اساس می توان گفت برق جزو لوازم تفکیک ناپذیر هر فرایند اجرایی هات تپ محسوب می شود.

در مواردی که نیاز به تعذیه خط با گاز یا هر سیال دیگری باشد نیز می بایست منایع تغدیه مناسب را فراهم آورد.

تجهیزات: طبیعتاً انجام عملیات هات تپ نیازمند تهیه تجهیزات تست و بازرسی و اندازه گیری است. برای مثال پیش از آغاز کار با وجود اطلاع از ضخامت لوله و انجام بازرسی های پیشین، لوله بار دیگر می بایست مورد ضخامت سنجی فرار گیرد. بنابراین ضخامت سنج جزو ابزارهای لازم کار هات تنپ محسوب می شود. همچنین تست هیدرواستاتیک نیازمند پمپ های تزریق سیال است که می بایست حتما در خصوص هر عملیات اجرایی هات تپ فراهم باشد. با استفاده از ابزارهای تست هیدرواستاتیک فشار قابل تحمل ولو، اتصالات و خود دستگاه هات تپ اندازه گیری می شود تا نسبت به ضریب تحمل این اتصالات در مقابل فشار سیال اطمینان حاصل شود.

استفاده از ابزارهای لازم جهت اندازه گیری میزان آلاینده ها و مواد شیمیایی مضر برای نیروی انسانی و خود فرایند اجرایی هات تپ نیز از دیگر لوازمی است که پیش از آغاز کار می بایست در خصوص شان اطمینان حاصل شود. ممکن است در محیط عملیات مواد و ترشحاتی از خطوط لوله وسایر تجهیزات مجتمع ساطع باشد کمه خطرات ایمنی بر سلامت نیروی کار داشته باشد. در این صورت باید تا جای ممکن اقدامات لازم جهت رفع این مشکل و دور کردن مواد منتشره با استفاده از تجهیزات پالاینده محیط را انجام داد.

ابزارآلات: هر فرایندی نظیر اجرای هات تپ نیازمند یک سری ابزارهای دم دستی برای پیشبرد مراحل کار است. برای مثال بستن ولو روی اتصال، و یا بستن دستگاه هات تپ روی ولو نیازمند پیج و مهره و آچار و لوازمی از این دست است. بنابراین این سری ابزارها همواره باید در دسترس نیروی کار باشند و او بتواند بدون وقفه فرایندهای لازم را به انجام برساند.

بهتر آن است که نه تنها خود قطعات و دستگاه ها و تجهیزات همراه تیم اجرای هات تپ باشد، بلکه لوازم یدکی و سایر قطعات مورد نیاز نیز در کنار او باشند تا بتواند بدون هیچ گونه مسأله و دشواری ای فرایند را به بهترین شکل ممکن به پیش ببرد. عملیات هات تپ یک عملیات ویژه با ماهیت فرایندی است که بروز ایراد ولو کوچک در آن می تواند زمان و هزینه بالایی را صرف مجری عملیات کند. می توان عملیات اجرایی هات تپی را تصور کرد که روی خطوط لوله بین شهری و در بیابان انجام می شود که خارج از دسترس ابزارها و تجهیزات است. در این صورت فقدان و کاستی در کوچک ترین و ساده ترین ابزارها می توان عملیات را برای مدت زیادی با وقفه مواجه کند. بنابراین واحدهای برنامه ریزی و اجرایی هات تپ باید نسبت به این مسأله حساس بوده و بکوشند کامل ترین خدمات پشتیبانی را برای فرایند اجرایی انشعاب گرم فراهم کنند.